تبلیغات
وبلاگicon
گروه فیلم سازی و طراحی گرافیك كلاكت

گروه فیلم سازی و طراحی گرافیك كلاكت
تفکر خلاق،اجرای حرفه ای 
قالب وبلاگ
نویسندگان
صفحات جانبی


رابط پیشرفته High Definition Multimedia Interface در سال 2002 توسط یک کنسرسیوم بزرگ و صنعتی که متشکل از شرکت های بزرگی مانند فیلیپس،هیتاچی،سونی،توشیبا و شرکت های دیگر بود به بازار عرضه شد.در مجموع HDMI به عنوان اولین رابط انتقال دهنده همزمان صدا و تصویر در دنیا شناخته می شود که قادر است اطلاعات را به صورت غیر فشرده به وسایل صوتی تصویری هماهنگ با این رابط انتقال دهد که این مسئله باعث حفظ کیفیت تصویر و صدا تا حد چشمگیری می شود.با استفاده از کابلهای HDMI شما می تونید بهترین کیفیت صدا و تصویر را از تلویزیون HD خود بگیرید که برای پخش فیلم های Blu ray و HD-DVD خیلی مهم و حیاتی می باشد.

HDMIیا High-Definition Multimedia Interface که به معنی رابط مولتی مدیای با کیفیت بالاست، اولین و تنها رابط تجاری برای انتقال غیر فشرده همزمان تصویر و صدا بصورت دیجیتال است. با این سیستم، کاربران خانگی می توانند تنها با یک کابل تصاویر و صدای دیجیتال را به بهترین شکل ممکن دریافت نمایند و دارای یک سینمای خانگی با بهترین کیفیت باشند.HDMI قابلیت انتقال تصویر و صدا را برای بسیاری از دستگاه های خانگی مانند DVD Player و یا تلویزیون های دیجیتال و حتی کامپیوتر ها با استفاده از تنها یک کابل فراهم می آورد. HDMI قابلیت انتقال تصاویر را برای تمام حالت های ویدیویی از قبیل استاندارد و یا با کیفیت بالا (HD: High-Definition) فراهم می آورد و در عین حال صدای دیجیتال را هم منتقل می کند. HDMI هشت کانال صوتی را تا 192kHz انتقال می دهد و تمامی فرمت های کنونی برای صدا از قبیل Dolby Digital و DTS را پشتیبانی می نماید.

تا بحال 4 نسخه بروز شده و متفاوت از قبل ارایه شده که تنها قابلیتی که در تمامی این نسخه ها حفظ شده است،قابلیت سازگاری با نسخه های قبلی می باشد،به طوری که شما می تونید یک خروجی HDMI 1.2 را به راحتی به HDMI 1.3 وصل کنید و از قابلیت های نسخه 1.2 که خروجی تصویر می باشد،استفاده نمایید.
انواع رابط HDMI:
HDMI 1.0 این رابط در سال 2002 به بازار عرضه شد که از مشخصات فنی زیر پشتیبانی می کند :1-کابل تک برای انتقال صدا و تصویر با حداکثر انتقال اطلاعات 490 مگابیت در ثانیه.2-انتقال بیش از 165 میلیون پیکسل در ثانیه برای فرمت های تصویری.3-انتقال 7 کانال صدا با دقت 24 بیت 192 کیلوهرتز(استاندارد صوتی DVD).
HDMI 1.1 : این رابط که در سال 2004 به بازار عرضه شد از مشخصات فنی زیر پشتیبانی می کند :1-قابلیت پشتیبانی از تکنولوژی های محافظتی در فرمت DVD Audio.(سایر مشخصات مثل پهنای باند و کیفیت تصویر،همانند نسخه مادر یا قبلی می باشد).
HDMI 1.2 : این رابط در سال 2005 به بازار عرضه گردید گه از مشخصات فنی زیر پشتیبانی می کند : 1-قابلیت پشتیبانی از دیسک های نوری Super Audio2-امکانات ارتباط به منابعی مانند کامپیوتر.3-پشتیبانی از منابع تصویری و صوتی با ولتاژ پایین.(سایر مشخصات مثل پهنای باند و کیفیت تصویر،همانند نسخه مادر یا قبلی می باشد).
HDMI 1.3 : این رابط آخرین نوع از این رابط پیشرفته است که در سال 2006 به بازار عرضه شد.این رابط به عنوان پیشرفته ترین و بروزترین نسخه از رابط HDMI شناخته می شود که دارای مزایای کلی زیر است :1-کابل تک برای انتقال صدا و تصویر با حداکثر پهنای باند 1.02 گیگابایت در ثانیه.2-افزایش عمق رنگ(پشتیبانی از دقت 30،36 و 48 بیت برای عمق رنگ که فکر می کنم میشود 281 میلیارد رنگ!)3-پشتیبانی از قابلیت هماهنگی(انطباق پذیری) صوتی.4-پشتیبانی از فرمت های صوتی Dolby True HD,DTS-HD برای اتصال به تقویت کننده های خارجی(منظور آمپلی فایرهایی با پشتیبانی از رابط HDMI است).5-پشتیبانی از فرمت استاندارد رنگ XVYCC6-ارایه در نسخه کوچک برای اتصال به وسایلی مانند دوربین های دیجیتال.

مقایسه کلی بین نسخه 1.2 و 1.3

پهنای باند : 490 مگابایت در ثانیه <--> 1.02 گیگابایت در ثانیهحداکثر قدرت تفکیک پذیری : 1080*1920 <--> 1440*2560 پیکسلحداکثر عمق رنگ : 24 <--> 48 بیتحداکثر رنگ قابل پشتیبانی 16.7 میلیون رنگ <--> 281 تریلیون رنگحداکثر نمونه برداری صوتی قابل پشتیبانی : 24 بیت - 192 کیلوهرتز <--> 24 بیت - 768 کیلوهرتز.

HDMI با پهنای باند و سرعت بالا می تواند علاوه بر تصاویر تا 8 کانال مجزای صوت را برای صداهای مجزای فراگیر انتقال دهد. در حالی که رابط‌های پیشین تصاویر، برای انتقال صوت نیاز به کابل‌های مجزایی داشتند و بسیاری از مردم از کابل‌های صوت RCA L/R استفاده می‌کردند(RCA L/R کابل‌های قرمز و سفیدی هستند که جهت انتقال صدای استریو – چپ و راست - استفاده می‌شوند). کابل HDMI جایگزین تمامی کابل‌های درهم و برهم پشت دستگاه‌ها می‌شود.HDMI استاندارد یعنی type A دارای19 سیم و Type B آن 29 سیم میباشد. Type B در کابردهای حرفه‌ای نظیر صنعت تصاویر متحرک یا انیمشن سازی استفاده می شود. با توجه به قابلیت داخلی HDMI، هر دو نوع هوشمند هستند؛ دستگاه‌ها می‌توانند از طریق این رابط با هم در ارتباط باشند و با اطلاعات کمکی عملکرد مجزایی را به صورت یکپارچه آماده کنند. این مشخصه (کارکرد متقابل) در تکنولوژی های پیشین وجود نداشت.
تاثیر طول کابل های HDMI در کیفیت خروجی

برای استفاده های خانگی کابل های HDMI معمولا در طول های 1 و 1.5 متر عرضه می شوند هر چند که بسته به نیاز کابل های با طول 40 متر هم ساخته می شوند. سازندگان HDMI هیچ گونه محدودیتی را برای طول کابل های HDMI مشخص نکرده اند، به همین دلیل HDMI صرف نظر از طول کابل های ساخته شده یک سری شرایط برای کابل های تولیدی وضع کرده است و هر کابلی که دارای شرایط لازم باشد مورد تایید است و بنابراین با توجه به کیفیت و نوع مواد استفاده شده در کابل های HDMI کابل های با طول های متفاوتی هم تولید می شود که همگی مورد تایید هستند، اگر چه برای طول های بسیار زیاد استفاده از دستگاه های تقویت سیگنال HDMI مورد نیاز است.

در این تصویر نمونه ای از یک سوکت خروجی کابل HDMI را از یک DVD Player مشاهده می نمایید:

در این تصویر هم نمونه ای از یک سوکت ورودی کابل HDMI را در یک تلویزیون که ورود دو کابل HDMI را پشتیبانی می کند مشاهده می نمایید:مزایای استفاده از HDMI نسبت به کابل های کامپوننت (component) و S-Video و ...

سیستم HDMI نسبت به بقیه روش های انتقال تصویر و صدا بهترین نتیجه را بدست می دهد.از نظر کیفیت تصاویر، HDMI بهترین تصاویر را ارائه می دهد چون HDMI اطلاعات تصویر را بدون هیچ گونه فشرده سازی و بصورت دیجیتال منتقل می کند.از نظر کیفیت صدا هم، HDMI بهترین خروجی صدا را فراهم می آورد چون صدای خروجی کاملا دیجیتال و دارای بهترین کیفیت ممکن است.و از نظر راحتی کار هم استفاده از تنها یک سیم بجای استفاده از چندین کابل برای انتقال جداگانه تصاویر و صدا در سیستم های دیگر.برای استفاده از HDMI هر ٢ دستگاه منبع (مثلا یك DVD یا سینمای خانوادگی) و مقصد (مثلا یك تلویزیون یا LCD) باید به این تكنولوژی مجهز باشد. آسان ترین راه هم برای تشخیص این كه یك دستگاه از این تكنولوژی بهره مند است یا خیر، آن است كه بررسی كنیم این وسایل دارای سوكت مخصوص HDMI هست یا خیر. این سیستم نسبت به بقیه روش های انتقال تصویر و صدا نتیجه بهتری را به همراه دارد چرا كه Audio/Video/Optional Date را با هم از خود عبور می دهد. از نظر راحتی كار هم استفاده از تنها یك سیستم به جای چندین كابل برای انتقال جداگانه تصویر و صدا در سیستم های دیگر، مناسب تر است. كابل HDMI دارای یك پورت رابط با ١٩ پین است و تمام دیتایی كه از آن عبور می كند غیرفشرده اما رمز شده است.سرعت ترنسفر یا انتقال دیتا در این پورت به بیش از ١٠ گیگابیت در ثانیه می رسد كه در مقابل Fierwire 800 كه در نهایت ٨٠٠ مگابیت در ثانیه است یا USB كه ٤٨٠ مگابیت در ثانیه است، عدد بسیار بالایی می باشد، بنابراین اگر می خواهید تلویزیون بخرید، توجه به این نكته داشته باشید كه از رابط HDMI پشتیبانی كند.

خلاصه: سیستم HDMI اولین و تنها رابط برای انتقال غیرفشرده همزمان تصویر و صدا به صورت دیجیتال با کیفیت و سرعت بسیار بالا است.یکی دو سالی است که بیشتر دستگاه‌های پیشرفته صوتی و تصویری به همراه این تکنولوژی عرضه می‌شوند. به نظر می‌رسد این تکنولوژی به تدریج به جای سیستم‌های زرد، قرمز و سفید (AV) را که هنوز به همراه بعضی دستگاه‌های پخش صدا و تصویر عرضه می‌شود، خواهد گرفت.

منبع:majidonline.comطبقه بندی: مــــقــالات،
برچسب ها: HDMI، HDMI چیست؟، کابلهای HDMI، High-Definition Multimedia Interface، تلویزیون HD، رابط مولتی مدیای با کیفیت بالا،
[ پنجشنبه 7 بهمن 1389 ] [ 03:59 ب.ظ ] [ کلاکت ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب