تبلیغات
وبلاگicon
گروه فیلم سازی و طراحی گرافیك كلاكت

گروه فیلم سازی و طراحی گرافیك كلاكت
تفکر خلاق،اجرای حرفه ای 
قالب وبلاگ
نویسندگان
صفحات جانبی

تقریباً همه عكاسان از چهره افراد عكس گرفته اند. عكاسی از چهره، كاربردهای زیادی دارد و اینجاست كه یك عكاس را می توان ارزیابی كرد.
همه ما وقتی یك عكس خوب از صورت كسی می بینیم توجه ما به عكس جلب می شود ولی چه چیزی در این عكس وجود دارد كه آنرا برجسته و متمایز می كند.
یك عكاس همیشه فردی است كه تصویری مشابه خلق می كند حتی اگر نخواهد این كار را انجام دهد در عمل بین سوژه عكاسی و تصویر به نوعی این كار را انجام داده است.
شاید بارها این جمله را شنیده اید كه شخصی به شما بگوید این عكس كه از من گرفته ای اصلاً شبیه من نیست یا خیلی شبیه من است.

http://www.up.vatandownload.com/images/gxgnc64grvulbcih254i.gif

مشكل اینجاست كه ما عادت داریم دیگران را در حالت حركت به این ور و آن ور ببینیم یا حتی وقتی نشسته اند سر آنها مرتب در حال حركت است به خصوص زمانیكه صحبت می كنند. به غیر از وقتی كه افراد خواب هستند به ندرت می توان آنها را بی حركت یافت.
بنابراین لحظه ای كه از آنها عكس می گیرید احتمال اینكه شخص در حالتی غیر معمول باشد زیاد است.

اما آنچه در عكاسی چهره تصویر زیبایی خلق می كند همان حالتی از چهره شخص است كه احساس عكاس نسبت به او را بیان می كند. بنابراین یك عكس خوب از چهره یك فرد عكسی است كه خصوصیات آن فرد را در خود داشته باشد یا حداقل قسمتی از این خصوصیات را نمایش دهد. شاید زمانی كه به عكس خانمی نگاه می كنید او را نشناسید ولی در نگاه اول در مورد خصوصیات او قضاوت می كنید.

موقعیت دوربین، زاویه دید، كیفیت عكس، نوع لنزی كه انتخاب می كنید و حتی پشت زمینه عكس همه می توانند در حالت عكس نقش داشته باشند و می تواند احساس شما را نسبت به شخصیت سوژه عكاسی بیان كند.

یك عكس خوب از چهره، شخصیت فردی كه از او عكس گرفته اید را نشان می دهد. حتی اگر غیر واقعی باشد.

مواردی كه نام بردیم همه تأثیرگذار هستند اما موقعیت دوربین بسیار مهم است. و در نظر داشته باشید لحظه ای كه عكس می گیرید هم بسیار مهم است بنابراین دوربین شما باید ‎آماده باشد و سعی كنید تعداد بیشتری عكس در موقعیت های مختلف بگیرید. گاه ممكن است 50 عكس بگیرید تا یك عكس مناسب از بین آنها انتخاب كنید ولی با مقایسه آنها چیزهای جدید خواهید آموخت.

اگر در استودیو عكاسی می كنید می توانید نورها را درست در همان جایی كه مدنظر است قرار دهید تا سایه ها به گونه ای قرار گیرند كه شما می خواهید. شما نمی توانید از افراد بخواهید به گونه ای قیافه بگیرند كه شما می خواهید و از آنها عكس بگیرید آنوقت انتظار داشته باشید عكس های زیبایی هم بگیرید. بلكه باید یك شكارچی صحنه ها باشید و به سرعت در لحظه مناسب عكس مناسب بگیرید.

مردم و بخصوص بچه ها خیلی زود خسته می شوند. بنابراین باید روی حالت چهره فرد تمركز كنید و در بهترین موقع عكس مناسب را بگیرید. البته باید از قبل پشت زمینه، نور و هر چیز دیگری را كه امكان دارد آماده كرده باشید.
بهترین صحنه ها خیلی زود از دست می روند اگر از شخص بخواهید كه لبخند بزند و او را معطل كنید و بعد عكس بگیرید تصویر چهره ضعیفی خواهید گرفت.

اگر لنز بلند دارید برای عكاسی از كودكان بسیار مناسب است و به این ترتیب می توانید پشت زمینه را مات كنید. و همینطور با فاصله گرفتن از آنها، زمانی كه فراموش می كنند شما آنجا هستید، می توانید بهترین عكس ها را بگیرید.
فقط دوربین خود را آماده نگه دارید آنها را تماشا كنید و صبور باشید و اجازه دهید یك عكس خوب ساخته شود.
طبقه بندی: عکاسی، مــــقــالات،
برچسب ها: پرتره، عکاسی، عکاسی چهره، اصول عکاسی، آموزش عکاسی، هنر عکاسی، چهره، عکس، photography، portre،
[ شنبه 6 فروردین 1390 ] [ 04:21 ب.ظ ] [ کلاکت ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب